הצטרף לאינדקס העסקים פרסם הזדמנות

איך מעצבים סמל מסחרי טוב

אדריכלים

 
פורסם ב-31.10.16

אז מה ההבדל בין סמל ללוגו?
במקרה והמדובר בסמל הבנוי כולו מאותיות – קוראים לסמל לוגו. כל מה שרציתם לדעת על עיצוב סמל לעסק שלכם – במאמר הבא.

הדבר הראשון לו עסק זקוק, הוא לוגו חברה.
הלוגו הוא סימן ההיכר של כל עסק, הפנים שלו. הוא צריך להופיע בכל מקום – בדף הפייסבוק, באתר האינטרנט, בפרסומים שונים, על הניירת, בחתימת המייל,באריזות אם יש, על כלי רכב ועוד.
לוגו גורם לעסק שלכם להיראות מסודר, מאורגן , מקצועי, אמין ולעיתים יותר גדול ממה שהעסק במציאות. הלוגו משקף את תחום העיסוק, פונה לקהלי היעד המתאימים, נהוג לומר שלוגו משקף את ערכי החברה, או העסק, לכן יש להתאים את עיצוב הסמל או הלוגו לצרכי החברה. כל לוגו מכיל צורות, צבעים וטקסט. צריך לשים לב שכל הפריטים מתאימים זה לזה, הכול צריך לבטא את תמצית הערכים שאותם רוצה הפירמה/ החברה /העסק – להעביר. נחוצה אחידות עיצובית. לדוגמא, נניחשיש לכם עסק חדשני, ובחרתם דימוי טוב וצבעוניות קולעת, שימו לב שהטקסט לא בנוי מגופן מסולסל שנראה שייך למאה הקודמת.

יש לבחון את איכות הלוגו באמצעות קנה המידה שלו. לוגו צריך להראות טוב, גם כשהוא קטן וממוקם על
כרטיס ביקור וגם כשהוא תלוי על בניין עזריאלי…
לא נהוג לשנות לוגו, אך לפעמים כדאי לעצב לוגו הניתן להתפרק לחלקים, ואז לעיתים משתמשים בלוגו השלם ולעיתים בחלקיו , תלוי בהקשר. כמו למשל לוגו פייסבוק המלא2

 

מול הסמל המוכר המזוהה של האות F בלבד  22

 

יש לעצב לוגו בתוכנות וקטוריות. לוגו הבנוי מפיקסלים מוגבל באפשרויות ההגדלה שלו.כל המוצרים המעוצבים עם הלוגו נקראים זהות עסקית, והם חלק ממיתוג הפירמה.
כדאי שלוגו יהיה מעוצב כאלמנט סגור בפני עצמו, כדי שיוכל להשתלב בכל מקום שנמקם אותו.

שמתם לב פעם לעובדה, שככל שהמותג הוא יוקרתי יותר, כך הלוגו שלו מינימליסטי וצנוע יותר?
לדוגמא בסמלים המצורפים כאן:

 

33

 

זאת נקודה מעניינת למחשבה. לוגו הוא המצאה מקורית של המעצב. כאשר מזמינים עיצוב לוגו או סמל אצל מעצב גראפי, כדאי לסכם איתו מראש כמה סקיצות / הצעות הוא מגיש לכם בשלב הראשון, וכמה סבבי תיקונים יהיו.
כדאי להתכונן מראש ולבדוק איך נראים הסמלים של עסקים מתחרים, או מקבילים לשלכם, בארץ ובעולם. כאשר הלוגו של העסק התיישן, לא כדאי לעצב חדש בגלל הרגישות לזיהוי החברה על ידי הלקוחות. ללוגו בעל מאפיינים קלאסיים וקצת פחות עכשוויים, יש סיכוי לאורך חיים ארוך יותר.

אסתי גריזים, מעצבת, ארט דירקטור בסטודיו גריזים, ומרצה לעיצוב.
בן גוריון 18 גבעת שמואל 54101 טל. 03-5321757 פקס. 03-5321736
BEN GURION ST. GIVAT SHMUEL ISRAEL 54101 TEL 972-3-5321757 FAX. 972-3-5321736
www.grizim.co.il
grizim@grizim.co.il