הצטרף לאינדקס העסקים פרסם הזדמנות

להתגבר על מכשול הפחד

אדריכלים

 
פורסם ב-7.11.16

פעמים רבות, רבות מידי למען האמת, אנחנו מגלים שמה שעוצר אותנו מלעשות איזה דבר בכלל ובעסק שלנו בפרט, הוא הפחד. מה יהיה אם ניכשל? מה יהיה אם נפסיד את הכסף? מה יקרה אם לא נצליח? ומה יהיה אם לא נצליח להחזיר את ההשקעה? מה אם לא נמכור מספיק?
רק מי שאינו בר דעת יזלזל במחשבות אלה. הרי אדם, במיוחד עצמאי, צריך לקחת בחשבון את כל האפשרויות. צריך להביא בחשבון שהוא מוכן גם למקרה הקיצון הגרוע ביותר.

העיניין הוא שצריך להבין מהו הפחד, מניין הוא נובע, ואיזה מקום יש לו. כשהפחד קיים, בוודאי שאין להתעלם ממנו. מצד שני גם לתת לו לשתק אותנו בוודאי שלא נרצה. צריך לדעת להקשיב. לא רק ללקוחות, אלא גם לקולות הקיימים בתוכנו. כשקיים פחד, יש להקשיב לו. פחד, כשהוא בא להזהיר אותנו, להתריע בפני סכנות, הוא מבורך. פחד שמשתק אותנו מפעילות, הופך להיות המנהל ולא מנוהל על ידנו,  פחד שאנו מגלים כי פועל עלינו באופן הזה, יש למגר אותו.

חייבים להבין שאין ולא יכולים להיות כאן שני מנהלים. אמנם , בד"כ בחיים ובוודאי גם בחיים העסקיים, אני מנחה את לקוחותיי לבחור תמיד באפשרות ה- "גם" ולא באפשרות ה- "או", כלומר, להניח שיש די שפע בעולם שלנו כדי שניתן יהיה לקבל גם את הדיעה שלי וגם את שלך, להבין שיכול להתקיים העסק שלי וגם העסק שלך וכד'. אבל בעניין הפחד- זה או שהוא מנהל אותי, או שאני מנהלת אותו. ואני, כמובן, ממליצה שאנחנו ממנהל את הפחדים שלנו ולא שהפחדים שלנו ינהלו אותנו.

איך עושים את זה? איך מחליטים לנהל את הפחד? ומילא מחליטים, איך מבצעים את ההחלטה? הרי הרבה פעמים ההחלטה לא קשה, אבל הביצוע…
זה כמעט כמו להחליט שמיום ראשון דייטה. באמת רוצים. זה לא שלא רוצים. עד הצהריים זה אפילו עובד.מה צריך לקרות כדי שזה יקרה בפועל?

רצון– הדבר הראשון הוא כמובן לזהות את הרצון. הרצון לשינוי,מהמקום בו אני נמצא, מקורו בדרך כלל בכך שמשהו לא טוב לי. אדם שטוב לו, אין לו כל סיבה, אין לו כל דחף לזוז מהמקום בו הוא נמצא. לשנות. לכן, צריך להבין שרצון קיים ושהרצון מצביע על כך שיש משהו שאיני שבע רצון לגביו.

ידיעה והבנה – לאחר שהכרתי בצורך שלי, כדאי ורצוי שאכיר את הפחד שלי. שאהיה מודע לו, אדע ממנה הוא נובע, ואבין מהו בדיוק הדבר ממנו אני חושש. ידע הוא כח. אבל ידע שלא עושים בו שימוש הוא כאבן שאין לה הופכין. הידע הופך לכח רק כשאני משתמשת בידע אותו צברתי במקום ובזמן הנכונים.

החלטה לנהל את הפחד – השלב הבא הוא להחליט שיש מנהל והמנהל זה אני. אני מכיר את הפחד, מבין אותו, לא כועס על עצם קיומו , רק מחליט לנהל אותו ולא לאפשר לו לנהל אותי. על פי הניהול המודרני, בניהול מאפשר, אני לא דוחקת בפחד להיעלם. הרי אין ארוחות חינם. מה שמדחיקים לא נעלם, לכל היותר מה שמדחיקים יוצא או בא לידי ביטוי בדרכים אחרות. אני מבינה את הפחד, מאפשרת לו ביטוי, אך בוחרת לנהל את המידתיות שלו. לא הפחד ינהל או ישלוט בי, אלא אני אנהל אותו.

כשעלינו לבחור ולקבל החלטות, אנחנו עושים זאת ע"י שימוש בשלושת הגורמים הקיימים בנו ופועלים מתוכנו: הגורם הקוגניטיבי, הגורם האמוציונלי והגורם התחושתי.
הבנה של הגורמים וכיצד הם פועלים בי, מאפשרת לי לנהל ולהתגבר על כל פחד.
הגורם הקוגניטיבי – גורם זה מאפשר לי להבין את המניעים הרציונאליים שאיפשרו את הפחד. אני גם יכולה כאן להבין מהם הכוחות והאמצעים העומדים לרשותי ומהן החולשות שלי. אני יכולה לרתום את הכוחות העומדים לי, לאיזה רציונל העולה ומתעורר.

הגורם האמוציונלי, הריגשי – כאן אני מאפשרת לעצמי להרגיש. אינני מתעלמת. אני מבינה שהמערך הריגשי שלי, כאדם, הוא מורכב.  בדרך כלל, במיוחד בתחום העיסקי, אנשים מפחדים ממה שיהיה אבל גם זוכרים את מה שהיה. אני מתעלת את המערך הריגשי להווה. כדי שאוכל לעשות זאת באופן נקי ומכוון, אני יכולה לבדוק מה יקרה אם… מתברר שאנשים מפחדים מהלא נודע הרבה יותר מאשר מפחדים מנודע קשה. האפשרות שאני מאפשרת לעצמי לחשוב על הפחד שלי, וגם נותנת לעצמי לגיטימצייה לחשוב על הדבר הכי גרוע שיכול לקרות, מאפשרת לי לחשוב על אפשרות רעה או קשה ככל שתהיה ולא לברוח ולהשאיר הכל עמום, מרוחק ומטושטש.

הגורם האינטואיטיבי, התחושתי – רבות דובר ועוד רבות ידובר, אך בשנים האחרונות, יותר ויותר, החלו, גם במדע, לדבר על אינטואיצייה. גם כהנמן, זוכה פרס הנובל לכלכלה מדבר על אינטואיצייה. כשאנחנו לומדים להיות שקטים, להקשיב פנימה, אנחנו יכולים להקשיב לקול הפנימי שלנו. לקול הזה, לתחושת הבטן, אנו קוראים אינטואיצייה.  כשאין "רעש", כשהפחדים אינם זועקים כל הזמן, אנחנו יכולים להקשיב לקול הפנימי שלנו וגם לסמוך עליו.   המקום הנכון של הקול הפנימי, אינו ולא יכול להיות, אלא מתוך הקשבה לכל שלושת הגורמים. מהמקום הזה גם צומח ניהול מאפשר, אחראי ובוגר.כשמבינים את הגורמים המשפיעים עלינו, כשלומדים "לנקות" את הקול הפנימי ממיני פחדים, לומדים להתבונן באופן  שיאפשר להבין את הפחד.

הרבה פעמים, במיוחד לעצמאי קטן עד בינוני, הפחד מכישלון מאוד מצר צעדים. כמו שהסברתי, פחד אינו בעייה קשה, השאלה היא מה עושים עם איתו.
רבים חוששים ממכירות. קשה להם להתמודד עם תשובה שלילית של לקוח. גם כאן, דומה הדבר לבחור המתחיל עם בחורה.
יש את אלה שמציעים לכל אחת. מספיק ש- 10% יסכימו. זה נשמע מצחיק כבדיחה, אבל כשמתבוננים בפרטים אפשר לראות שעל כל "כן" אחד, חווה הבחור שלנו 9 פעמים בהם שמע "לא".

 

מעין ברוש מאמנת בכירה, בעלת תארים מתקדמים בתקשורת עם התמחות בשיווק וכן בחינוך (MA).
בעלת שיטה בגישה חדשנית שבה באמצעות ניתוח הגורמים המשפיעים על קבלת ההחלטות והבחירות, כל אחד יכול להצליח.
מעין ברוש   ייעוץ ,ליווי ואימון,פרטי ועסקי *הדרכה והנחייה *מפגשים אישיים וקבוצתיים
טל נייד:054-4904664 mbrosh@gmail.com