הצטרף לאינדקס העסקים פרסם הזדמנות

מה זה עיצוב תעשייתי?

אדריכלים

 
פורסם ב-5.12.16

רבים מתעניינים מהו עיצוב תעשייתי, ומתי עסק או יזם זקוק למעצב תעשייתי. למעשה, לא תמיד היה קיים תחום או מקצוע כזה בשם עיצוב תעשייתי.
בעבר הרחוק כאשר נדרשו למישהו חפצים, רהיטים או כלים, פנו לבעלי מלאכה קטנים. בעל המלאכה /האומן – היה גם המתכנן , גם המעצב וגם היצרן , והוא דאג לתהליך מתחילתו ועד סופו. הוא השתמש במיכון ידני, ועבד בתוך הבית שלו או בסביבתו. עד אז כזכור, ניתן היה להפיק כוח ואנרגיה מאנשים, בהמות, או מאיתני הטבע כמו רוח או מים, וכמובן שיכולת הייצור הייתה מוגבלת.
נקודת התפנית של העיצוב התעשייתי הייתה המהפכה התעשייתית, אז הומצא מנוע הקיטור, המהפכה הזאת גרמה לשינוי מהותי. יכולות הייצור, האפשרויות וכמויות הייצור השתנו לחלוטין. בין ההמצאות והפיתוחים ניתן להזכיר את הרכבת, הטלפון, המכונית, הנורה, והטלגרף המטוס. המהפכה התעשייתית הביאה שינויים טכנולוגיים, כלכליים וחברתיים. אז גם החלו מתפתחות הבעיות (עד היום) של השלכת פסולת, חומרים רעילים, פליטת עשן וגזים רעילים, וניצול עובדים. היו מתנגדים והיו מתלהבים. אז התפתח התחום הזה שנקרא עיצוב תעשייתי. , כלומר עיצוב המותאם עבור אפשרויות תעשייה וטכנולוגיות שונות . מעצב תעשייתי מתמצא בתת – תחומים רבים שביחד מרכיבים את התחום . באילו גורמים מתחשב המעצב התעשייתי כאשר עליו לעצב מוצר ? ראשית ייעוד המוצר, והלאה לשימוש שיעשה בו, אופן הפעולה שלו, החומרים, תהליכי היצור, הנדסת אנוש, ידידותיות ונוחות למשתמש, בטיחות ועוד. המעצב גם שואל את עצמו מיהו קהל היעד של המוצר – מבוגרים, ילדים, נכים? המוצר הינו לשימוש בתוך הבית או לחוץ ? מה יהיה סוג האריזה שלו? איך והיכן ישווק? המעצב יבדוק שיקולים כלכליים כמו מחיר, ייצור ושיווק, טכנולוגיה, אסתטיקה, לעיתים גם שיקולים חברתיים – פוליטיים, היבטים פסיכולוגיים ועוד.

 

אסתי גריזים, מעצבת, ארט דירקטור בסטודיו גריזים, ומרצה לעיצוב.
בן גוריון 18 גבעת שמואל 54101 טל. 03-5321757 פקס. 03-5321736
BEN GURION ST. GIVAT SHMUEL ISRAEL 54101 TEL 972-3-5321757 FAX. 972-3-5321736
www.grizim.co.il
grizim@grizim.co.il